Home  Toyota 2000GT

    W 1965 roku Toyota podczas salonu samochodowego w Tokio zaprezentowała model 2000GT. Historia 2000GT rozpoczęła się od Yamahy, która w latach sześćdziesiątych współpracowała z kilkoma producentami samochodów w Japoni. Na początku dekady to właśnie Yamaha zaprosiła do Japonii Albrechta Goertza. Goertz miał stworzyć dwuosobowy sportowy wóz dla Nissana. Niemiec zbudował prototyp, jednak koncern nie zdecydował się na dalszy rozwój tego projektu. Yamacha zwróciła się więc do Toyoty. Jej szefowie przyjęli ową propozycję.
    W czerwcu 1966 roku dwie Toyoty 2000GT wygrały pierwszy japoński wyścig długodystansowy. 1 października 1966 roku odbyły się próby bicia rekordów prędkości. Toyota przez 72 godziny jechała z prędkością 206,02 km/h ustanawiając po drodze trzy rekordy świata.
    W 1967 roku Toyota uruchomiła produkcję 2000GT.
    Z przodu uwagę zwracają okrągłe reflektory, które znajdują się po prawej i lewej stronie wlotu powietrza. W karoserii chowane są dodatkowe reflektory. Między kołami przednimi a drzwiami jest klapka, pod którą znalazło się miejsce dla filtru powietrza i zbiornika płynu do spryskiwaczy przedniej szyby. Tuż za tylną szybą po jedne stronie karoserii umieszczono korek wlewu paliwa, a po drugiej wysuwaną automatycznie antenę. Patrząc na tył uwagę zwracają wyprowadzone po środku karoserii dwie końcówki układu wydechowego oraz cztery okrągłe lampy.
    Za drewnianym kołem kierownicy znajdują się dwa duże okrągłe zegary, które informują o prędkości oraz obrotach. Na pionowej konsoli środkowej umieszczono w lini pięć mniejszych okrągłych wskaźników. Pod nimi znalazło się miejsce na radio. Deska rozdzielcza mogła być wyłożona różanym drewnem.
    Pod długą maską znalazło się miejsce na rzędowy, sześciocylindrowy silnik. Osiągał oz z pojemności 2,0 l moc 150 KM. Pozwalało to by ważąca 1120 kg Toyota 2000GT rozpędzała się do setki w 10 s i mogła podróżować z prędkością 206 km/h. Moc przenoszona była na koła tylne za pomocą pięciobiegowej ręcznej skrzyni.
    W latach 1967-1970 wyprodukowano 351 egzemplarzy Toyoty 2000GT. Do dziś przetrwało kilka z nich.